STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

25 lat SLE

25 lat SLE

Ćwierć wieku ...
A zaczęło się od dwóch zakręconych  pozytywnie, z „wiatrem w podeszwach” lotników – Janusz Karasiewicz  i  Eugeniusz Pieniążek założyli w 1992 r – bo już było można –  polski oddział ( numer 991 ) Experimental Aircraft Association z Oshkosh w USA, największej w świecie organizacji lotniczej. A następnie na zasadzie wolnościowej zasady – co nie zakazane, to dozwolone - rozpoczęli w oparciu o autentyczną dokumentację budowę dwupłatowego Jungmanna Bu 131 z lat trzydziestych. Oblatany w 1994 r samolot zapoczątkował produkcję seryjną tego typu oraz innych „klasyków” w baraku ... byłej fermy kurzej w Bielsku –Białej.

20 września 2017 r.
Zobacz więcej »

Zawiadomienie !!!

Zawiadomienie !!!

No i doczekaliśmy – Stowarzyszeniu Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 minęło 25 lat !

Uroczyste podsumowanie naszego ćwierćwiecza nastąpi w Łososinie Dolnej w sobotę 30 września b.r. wg następującego porządku:

 • godz. 10.00 – 13.30  -  Prezentacja sprzętu latającego i loty samolotami Stowarzyszenia na lotnisku Aeroklubu. Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. W związku z tym prosimy Kolegów posiadaczy własnych samolotów o przylot do Łososiny dla uświetnienia obchodów ( ekspozycja statyczna, w locie wg własnej woli )
 • godz. 14.00  -  Uroczystość oficjalna w Szkole Podstawowej w Łososinie Dolnej. Po jej zakończeniu obecni zaproszeni zostaną na obiad.
 • ok. godz. 16.00  -  Hangar party na lotnisku APh. – w trzecim z  kolei hangarze - dla lotniczej Łososiny, oraz sympatyczek i sympatyków SLE.

 

Zarząd  uprasza członków Stowarzyszenia, oraz wszystkich chętnych do uczestnictwa w naszym święcie  o potwierdzenie obecności  u  Prezesa  Jurka Kołodzieja  - telefonicznie lub mailem.

Namiary kontaktu na stronie głównej.

Zarząd SLE EAA 991

12 września 2017 r.
Zobacz więcej »

Jurgis Kairys

Jurgis Kairys

Litewski inżynier lotnik zaliczany nadal –  65 lat ! – do najwybitniejszych akrobatów lotniczych świata, w ostatnich kilkanastu latach tylko w Mistrzostwach Świata Akrobacji zdobył trzy razy brąz, trzy razy srebro i dwa razy złoto. Stworzył też kilka  nowych figur akrobacji lotniczej , a dla uznania u pospólstwa w 1999 r przeleciał za jednym razem pod wszystkimi dziesięcioma mostami Wilna, za rok pod jednym mostem w Kownie – za to głową na dół !

07 września 2017 r.
Zobacz więcej »

Pamiętamy !

Pamiętamy !

To już dwa lata, jak pożegnaliśmy odchodzącego na wieczną służbę Prezesa naszego Stowarzyszenia  kapitana PLL „LOT”  Ryszarda Jaworza . Umarł 31 sierpnia 2015 r . Data dla wielu znacząca , również dla Niego , bo ideały Pierwszej „Solidarności” były Mu zawsze bliskie. Tym bardziej ja osobiście odczuwam Jego brak i nie jestem w tym w naszym środowisku  wyjątkiem.

02 września 2017 r.
Zobacz więcej »

Jeden dzień

Jeden dzień

A właściwie pół dnia 19 sierpnia w Łososinie ...

Spotkanie przy grillowisku , by widziano , że ludzie się mimo wszystko ku sobie garną .

Przygotowania od południa , a tu jeszcze młodzi ludzie kręcą film o łososińskim lotnisku , przy sposobności o SLE . Ma być o Skarżyńskim , RWD-5bis , RWD- 5R , dogłębnie, krótko i z anegdotami . Niech !

Pan Bóg nagodził gości . Cóż , dawniej by oddać należytość pani pannie , „ wytrząsano jej koszulę” w tańcu ; dziś na lotnisku czyni się to nie inaczej , jak w powietrzu.

25 sierpnia 2017 r.
Zobacz więcej »

SLE na tegorocznym AIR SHOW w Radomiu

SLE na tegorocznym AIR SHOW w Radomiu

Udział wezmą trzy samoloty – RWD- 5R , Jak- 18 i Tulak naszego prezesa. Dla zainteresowanych załączamy plan sektora historycznego, w którym wystawione samoloty będzie można obejrzeć z bliska.

23 sierpnia 2017 r.
Zobacz więcej »

Byliśmy w Nowym Targu

Byliśmy w Nowym Targu

Na Pikniku Lotniczym 19 i 20 sierpnia b.r. Nieciekawa pogoda pierwszego dnia poprawiła się nieco w drugim , nawet nieodległe Tatry się na czas jakiś trochę odsłoniły .

Wśród prezentowanych na niebie i ziemi maszyn rzucających na kolana nowości nie było , niemniej ... co Kairys , to Kajrys , a łososińska grupa akrobacyjna „Fire Birds” coraz perfekcyjniej skoordynowana. Więcej na załączonych fotografiach .

23 sierpnia 2017 r.
Zobacz więcej »

Z Gwiazdą Dawida

Z Gwiazdą Dawida

Piper Cub L4H - SP-MAM – w wojskowym malowaniu lotnictwa Izraela ,od niedawna prezentowany na lotniczych imprezach , może budzić refleksje na temat względności postrzegania zdarzeń , narodów czy ...maszyn . Bo losy dwóch, trzech ( ? ) Piperów to w dziejach 35 tys. samolotów tego typu zaledwie mikro epizod , ale dla Izraela walczącego o swe państwo w latach 40-tych XX wieku każdy samolot znaczył bardzo dużo.

23 sierpnia 2017 r.
Zobacz więcej »

Zebranie i spotkanie lotnicze

Zebranie i spotkanie lotnicze

Zarząd  SLE  organizuje  w sierpniu na lotnisku  Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie  Dolnej spotkanie wg następującego porządku:

19 08  2017 ( sobota ) o godz.  15.00

-          ognisko integracyjne dla członków SLE , oraz innych lotników i sympatyków lotnictwa

20 08  2017  ( niedziela )  godz. 12.00  lub 12.15

-          zebranie sprawozdawcze za miniony rok działalności Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego

05 sierpnia 2017 r.
Zobacz więcej »

List z Danii

List z Danii

Napisany angielszczyzną na poziomie elementarnym, że kto przeczyta, zrozumie, a nie zrozumie, to się zawstydzi. Przeto w oryginale:

 

Hello Jerzy,
Thank you very much for helping last Friday. It was a wonderfull day at the airfield.
Difficult with the weater, but all tried hard to make it work.
And please say thank you to everybody who helped.
I hope you like these photos.
Please send them to people - the pilot of the RWD-5 and others who took part.
You can use then as you want to.
But if you publish them on internet or otherwise, please write;

Photo: Ole Steen Hansen

All the best
Steen

04 lipca 2017 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 379613 razy