STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Do szopy hej ...

Do szopy hej ...

Hangar – z j.franc, - pomieszczenie dla samolotów z charakterystycznym ze wzgl. konstrukcyjnych półokrągłym dachem. Z daleka rozpoznawalny obiekt lotniskowy. A szopa ? Zapożyczona dla odmiany z j.niem. nazwa prymitywnego budynku gospodarskiego na siano, narzędzia, rzadziej zwierzęta.

W potocznie szerszym znaczeniu szopa to coś wartego jedynie wyśmiania, stąd też szopka jako satyryczny teatrzyk. Ale szopę i szopkę uszlachetnia językowo polska tradycja bożonarodzeniowa – na piaszczystych równiach słowiańszczyzny skalną grotę betlejemską zastąpiła słomiano- drewniana „stajenka, pełna niebieskiej chwały”.
Zaznaczyć należy, że „szopa” dostąpiła jakiejś nobilitacji również w nomenklaturze świeckiej – tak pospolicie w „kongresówce” określano parowozownię, co zresztą absolutnie nie przyjęło się w Galicji , tu zajezdnię lokomotyw nazywano „heiz –em”, spolszczonym na „ogrzewalnię”. Warto pamiętać, że ogrzewalniami nazwał św. brat Albert (Adam Chmielowski ) organizowane przez siebie przytułki dla wykluczonych. I słowo to raczej dotyczyło ciepła duchowego.

Tak sobie podumałem a propos spotkania kilkunastu najzawziętszych „lotniskowców” 24 grudnia w Łososinie. Bo czy płócienny namiot na pięć samolocików to bardziej hangar czy szopa ? Oczywiście, ta w godniejszym brzmieniu – szopa ogrzewalnia. Bo czy powyżej wspomniani nie przybyli tu tuż przed świętami, by jeszcze raz wspólogrzać się ? Przy okazji poklepać pieszczotliwie swe aparaty latające , posłuchać czy w ten osobliwy dzień nie powiedzą czego - może i „do słuchu” - ludzkim głosem ?

Zb. S.

Galeria

25 grudnia 2017 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 444011 razy