STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Nieuport Krzysztofa Cwynara na rocznicy Bitwy Limanowskiej

Nieuport Krzysztofa Cwynara na rocznicy Bitwy Limanowskiej

W połowie grudnia 1914 r udało się siłom Austro-Węgier po trzech miesiącach zatrzymać wreszcie „rosyjski walec parowy” prący przez Galicję na zachód. Zatrzymanie frontu, a nawet odepchnięcie go 50 km na wschód, nastąpiło w wyniku podjętej przez Austriaków Operacji Limanowsko – Łapanowskiej, zwanej krócej Bitwą pod Limanową. W morderczych walkach o wzgórza nad samą Limanową odznaczyli się węgierscy huzarzy, za co zapłacili wielkimi stratami w ludziach. Na wzgórzu Jabłoniec poległ też ich dowódca płk Othmar Muhr.

Dwudniową uroczystość stulecia zorganizowano w Limanowej z dużym rozmachem. Przybyło ponad stu umundurowanych Węgrów, kilka silnych „grup rekonstrukcji historycznej”, wszystko ubogacone dodatkowo o kilkadziesiąt koni. W sobotę 13 grudnia na rynku urządzono obozowisko wojskowe i wiele się działo.

Stanął też wśród tego cyrku Nieuport Krzyśka Cwynara, w malowaniu francuskim z okresu Bitwy nad Marną, niemniej Nieuportów używało też lotnictwo rosyjskie. W każdym razie samolocik ze Starej Wsi k. Brzozowa był eksponatem lotniczym właściwie wpasowanym w historyczną imprezę. A to, póki co, u nas rzadkie.

Galeria

12 grudnia wieczorem. Montowany Nieuport na razie w układzie parasol.Tu już mniej więcej w kształcie ostatecznym.Nasi kapitanowie dwaj też przed dwudniowym bojem (!)„Jak wspaniała nasza postać …” / z pieśni legionowej /„Jedzie, jedzie na kasztance siwy strzelca strój … „ / j.w./„Patrz na tego oficera, każdy żołnierz nie umiera, mundur z igły, guzik błyszczy..” / ibid./Temu pilotowi trzy dni ścisłego za … brak wyglądu zewnętrznego!Marsz Radetzkiego – Nieuport odbiera defiladę.Teraz w asyście strzelców konnych ……sam Komendant!Rzadki moment, że samolot wolny od ciekawych.W obstawie węgierskich huzarów załoga – Zbigniew Sobota i Krzysztof Cwynar.Zagadka: ta „selffocia”to :- z chorążym huzarów? - Nieuportem? - piękną limanowską laską?
Sami mundurowi, cywile gdzieś po kątach.Kolejna fotografia pamiątkowa - burmistrz Limanowej pan Władysław Bieda, z lewej kol. Zbigniew Piotrowski, po prawej Krzysztof.Przewinęło się tego dnia mundurów …Krzysztof opowiada, telebim w tle udowadnia, że Nieuport lata naprawdę.Ten grill to „Feldschmiede” – ck..wojskowa kuźnia polowa z 1914 r Słońce już prawie zachodzi, a ciekawych nie ubywa.Wreszcie już naprawdę czas na kwatery. Jutro „bitwa” na Jabłońcu.
19 grudnia 2014 r.

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 628478 razy