STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Rozdziele w Łososinie Dolnej

Rozdziele w Łososinie Dolnej

22 czerwca b.r.   zajęliśmy się na lotnisku z Józkiem  Wójtowiczem wycieczką z Zespołu Szkól w Rozdzielu w pow. bocheńskim, realizując obietnicę złożoną jeszcze przez ś.p. Prezesa Ryszarda Jaworza.

Na miejscu okazało się, że 90 % uczestników to przedszkolaki, bardzo radośnie zainteresowane ideą latania. Józek był zachwycony – i owymi krasnoludkami, i paniami  opiekunkami  -  przewiózł w powietrzu, kogo się dało, zyskując w zamian wdzięczność i drewnianego aniołka na pamiątkę.

29 czerwca 2016 r.
Zobacz więcej »

Lotnicze Dypułtycze

Lotnicze Dypułtycze

A  urzędowo to tak:

II Międzynarodowy Piknik „Lotnicze Dypułtycze”  11–12.06.2016 w Dypułtyczach Królewskich. Zdjęcia nadesłał kolega Krzysztof Bartoszewski – bez komentarza, więc i ja, ponieważ na imprezie nie byłem, nie będę do nich swoich  wydedukowań dokładał.

29 czerwca 2016 r.
Zobacz więcej »

Aerofestiwal Poznań 2016

Aerofestiwal Poznań 2016

W tym roku odbył się 28 – 29 maja . Z naszych polecieli Andrzej Sarata i Jurek Kołodziej Jakiem 18 , oraz Józek Wójtowicz i Zbyszek Piotrowski RWD .

01 czerwca 2016 r.
Zobacz więcej »

Pięknie było. Dziękujemy Rysiu!

Pięknie było. Dziękujemy Rysiu!

Julian Dutka z Limanowej, ojciec Ryszarda, za pseudonim w partyzantce przyjął nazwę pobliskiej góry. Po wojnie dodał „Jaworz” do nazwiska. Stąd Ryszard odziedziczył nazwisko Jaworz – Dutka.

A Jaworz ( 921 m n.p.m. ) najbardziej na wschód wysunięty masyw górski Beskidu Wyspowego w pamięci kolegów z nieodległego łososińskiego lotniska pozostaje Jego górą.

18 maja 2016 r.
Zobacz więcej »

60 lat Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej

60 lat Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej

Należy dla porządku zaznaczyć , że nazwa „Podhalański” w odniesieniu do Sądecczyzny jest dzisiaj pewnym „geograficznym naciągnięciem” , rzeczywisty obszar Podhala rozciąga się i geograficznie , i kulturowo 50 km dalej , niemniej kilkadziesiąt lat temu istniała tendencja propagandowego przenoszenia tej nazwy rozumianej jako nobilitująca na inne regiony.

11 maja 2016 r.
Zobacz więcej »

Rekordy

Rekordy

Czy ekipa Magellana po pierwszym opłynięciu globu brała pod uwagę aspekt sportowy przedsięwzięcia - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że człowiek pod impulsem swej nieposkromionej ciekawości i ruchliwości od zarania dziejów sięgał tam, gdzie nikogo przed nim nie było. Możliwości było wiele – najpierw nieznane lądy do odkrycia, potem ich eksploracja, najdłużej opierały się wysokie góry. A gdy wszystkie szczyty zostały zdobyte, zaczęto metodą wspinaczki pokonywać skalne ściany, później ich fragmenty i filary, następnie „kanty filarów”, wreszcie ich „warianty”...

22 kwietnia 2016 r.
Zobacz więcej »

Jeszcze o balonach

Jeszcze o balonach

Znajomy przysłał mi niniejszy wycinek z lwowskiego „Słowa Polskiego” z dnia 8 lipca 1899 r , jako że wzmiankowana Łukowica to wieś położona na południe od Limanowej , w której mieszkam .

01 marca 2016 r.
Zobacz więcej »

Butterfly - Z lotniczych legend

Butterfly - Z lotniczych legend

Imię kojarzone z popularną do dziś operą Pucciniego „Madame Buterfly” z 1904 r , starsi też z pewnością pamiętają melodyjną „Butterfly” z 1971 r śpiewaną przez Danyela Gerard‘a w różnych zresztą językach , bo był to jeden z ostatnich światowych przebojów w epoce , w której wybitne utwory muzyczne miały szanse na dłużej zdystansować się od reszty .

05 lutego 2016 r.
Zobacz więcej »

Rękodzielnik nad wąskim torem

Rękodzielnik nad wąskim torem

Gdy pod koniec lat 20- tych ubiegłego wieku zjawisko lotnictwa cywilnego zaczęło się rozrastać , znalazło się w gestii Ministerstwa Komunikacji , które w owym czasie zajmowało się przede  wszystkim podstawowym środkiem transportu -  koleją . Przepychając to mało poważne awiatorstwo z działu do działu , umiejscowiono je w końcu w departamencie kolejek wąskotorowych . Trudno stwierdzić , jak długo temu wydziałowi  podlegało , niemniej zdaniem wielu w mentalności urzędników lotnictwo na długo pozostawało „na wąskim torze”.

29 stycznia 2016 r.
Zobacz więcej »

Samotne drzewo

Samotne drzewo

Navigare necesse est  ( Żeglowanie jest niezbędne ) -  z łacińskiej  sentencji  z czasów antycznych słowo „nawigacja” uściślono później do sposobu właściwego wyboru trasy żeglugi, zwłaszcza przy złej pogodzie i w nocy . By to ułatwić już w III w p.n.e. na wysepce Faros u wejścia do Aleksandrii zbudowano 120-metrową latarnię morską, której światło widać było z odl. 300 stadiów ( 55,5 km )

Latarnia istniała 1000 lat, jej kres spowodowało trzęsienie ziemi. A latarni wyznaczających statkom drogę i ostrzegających przed niebezpieczeństwem powstało później tysiące i większość ich mimo postępu radionawigacji funkcjonuje do dzisiaj.

18 stycznia 2016 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 628490 razy