STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

"Wilga 311"

"Wilga 311"

28 grudnia minionego roku na Polankach, leżącym wysoko na zboczu Kiczory Kamienickiej osiedlu gorczańskiej Szczawy, zorganizowano z inicjatywy Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa w Krakowie i kilku grup rekonstrukcji historycznych inscenizację ostatniej akcji zrzutu zaopatrzenia dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK zrealizowanej 28.12.1944 r.
Na placówce o kryptonimie "Wilga 311" właśnie. Było to jedno z najczęściej wykorzystywanych zrzutowisk w okupowanej Polsce.

17 stycznia 2014 r.
Zobacz więcej »

Na celność.

Na celność.

Już minione - odbyły się w Łososinie Dolnej 26 10 2013 r - aeroklubowe zawody na celność lądowania na zdjęciach pilota i fotografika Krzysztofa Bartoszewskiego.
Złotomodra jesień, piękne dziewczyny, wytrawni piloci, komentatorzy i prześmiewcy ławkowi, oraz aparaty latające różnego wieku i powietrznej dzielności. Trochę zabawy, trochę sprawdzianu umiejętności. Wszystko razem było sympatycznym spotkaniem łososińskiej familii latającej na koniec sezonu lotniczego.

10 stycznia 2014 r.
Zobacz więcej »

Aeroklub Podhalański. Podsumowanie roku 2013

Aeroklub Podhalański. Podsumowanie roku 2013

Nastąpiło 14 grudnia w przedświątecznej już atmosferze w leśnym hotelu "Biały Jeleń" pod Rogozową w Iwkowej.
Dyrektor aeroklubu Roman Matyjewicz omówił bogaty w wydarzenia sezon lotniczy, z satysfakcją informując, że nie doszło do nawet najdrobniejszego wypadku. Niezła jest też kondycja materialna aeroklubu i najbliższe perspektywy. Temat rozwinął Prezes Aeroklubu Podhalańskiego Andrzej Sarata, zdradzając już konkretne plany.

30 grudnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Łososina Dolna w 2013 r

Łososina Dolna w 2013 r

W oryginalnym spojrzeniu uchwyconym obiektywem kol. Krzysztofa Bartoszewskiego. Inwentarz latający Aeroklubu Podhalańskiego i podmiotów z lotniskiem związanych, wśród tego bractwa również RWD-5R i Jak 18 w dyspozycji SLE. Wszystko w powietrzu i o to chodzi, bo aerokluby powstały po to, by się szkolić i latać. Mówiąc ściślej doskonalić się w lataniu.
Skromny wybór zdjęć jest tego dokumentacją.

29 grudnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Jak 18 i grudniowa Łososina

Jak 18 i grudniowa Łososina

W słoneczny i bezśnieżny dzień siedemnasty grudnia grupa woluntariuszy - wśród nich także ci z profesjonalnymi uprawnieniami - dokonywała przeglądu i konserwacji powierzonego Stowarzyszeniu Lotnictwa Eksperymentalnego samolotu historycznego Jak 18. Samolot jest czynnym eksponatem Muzeum Lotnictwa w Krakowie, ale by mógł bezawaryjnie latać, lepiej, gdy będzie poddawany fachowej obsłudze codziennej na normalnie eksploatowanym lotnisku. Stąd znalazł się w Łososinie Dolnej. Może zadecydował też fakt, że od dwóch lat na pokazy latał nim przeważnie nasz prezes Ryszard Jaworz.

29 grudnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Kolęda na Balicach

Kolęda na Balicach

19 grudnia mijającego roku dwóch naszych kolegów - vide zdjęcia - zostało zaproszonych na przedświąteczne opłatkowe spotkanie w VIII Bazie Lotnictwa Transportowego im Stanisława Skarżyńskiego w Krakowie Balicach. Przy sposobności miło było spotkać się z przyjacielem naszego stowarzyszenia - Ojcem Dominikiem Orczykowskim, kapelanem lotnictwa sportowego.

29 grudnia 2013 r.
Zobacz więcej »

Podsumowanie sezonu

Podsumowanie sezonu

Sezon latania w naszym stowarzyszeniu oczywiście się na ten rok nie skończył; uwarunkowany jest jedynie od pogody i chęci pilota. Skończył się na pewno tegoroczny bogaty program imprez aero. Zestawienia udziału w nim SLE, przeważnie z prezentacją RWD-5, dokonał nasz prezes Ryszard Jaworz.

30 listopada 2013 r.
Zobacz więcej »

Tragedia w Turbi

Tragedia w Turbi

17 listopada 2013 na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w wyniku zginął pilot oblatywacz - major inż. Bogusław Mrozek z Mielca. Do zdarzenia doszło podczas próby oblotu bezogonowego szybowca Bekas - N Była to sprowadzona z USA konstrukcja ze skrzydłami "Kasper Wings" wyremontowana i skierowana do prac badawczych przez Politechnikę Rzeszowską - przed kilku laty pisaliśmy o tych zagadnieniach na stronie SLE.

18 listopada 2013 r.
Zobacz więcej »

Co o nas?

Co o nas?

Chodzi, rzecz jasna o to, co o nas piszą inni i jakoś tym podobnie zauważają.
Czemu nie mamy o tym napisać my?
Był taki ( chyba już jednak tylko był ) przykład ludowej autoironii:

08 listopada 2013 r.
Zobacz więcej »

Zbyszkowe śmigło

Zbyszkowe śmigło

Oglądający naszego RWD podczas warszawskiej Nocy w Instytucie Lotnictwa szczególną uwagę poświęcali śmigłu. Że piękna, artystyczna robota ze szlachetnego drewna i eleganckie w kształcie. Wielu porównywało je z również drewnianym śmigłem samolotu w sąsiedztwie, zwracano uwagę, że nasze jest subtelniejsze, sklejone z większej liczby warstw.

29 października 2013 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 457901 razy