STOWARZYSZENIE LOTNICTWA
EKSPERYMENTALNEGO

EAA 991

 • Linki

  • aph.org.pl

   Aeroklub Podhalański im. Leopolda Kwiatkowskiego Nowy Sącz

  • dlapilota.pl

   Portal lotniczy - najnowsze informacje dotyczące lotnictwa na świecie oraz w Polsce.

  • Samoloty Samoloty w Lotnictwie Polskim
  • Eagle Portal lotniczy nie tylko dla orłów
  • Eagle FlyingTV.pl - filmy lotnicze - telewizja lotnicza promująca lotnictwo i sporty lotnicze.
 • Stowarzyszeni w RWD

Hummelbird Andrzeja Patro

Hummelbird Andrzeja Patro

Nasz klubowy kolega z Kielc - Andrzej Patro - wystartował niedawno własnoręcznym w wytworzeniu samolocikiem. Jeszcze jeden przykład na to, że o ile mało kto widzi dziś sens budowy domowym sposobem samochodu, to zupełnie inaczej jest w dziedzinie lotnictwa - czy wg własnych projektów, czy na podstawie gotowej dokumentacji powstają dobre, nawet bardzo dobre konstrukcje latające.

24 listopada 2012 r.
Zobacz więcej »

Lisy jesienne

Lisy jesienne

Dość regularnie zamieszczamy na stronie fotoserwis z lotniczej akcji szczepienia lisów w naszym regionie. Żeby nie było nudno, za każdym razem z innego obszaru operacji.
Dziś interesujące zdjęcia naszego Prezesa Ryszarda Jaworza wykonane w rejonie Babiej Góry, Orawy i Beskidu Średniego; piękne ujęcie całego Pasma Babiogórskiego, doliny Skawy z kamieniołomem w Osielcu czy budową - już od ćwierćwiecza niestety - zbiornka Świnna Poręba.

11 października 2012 r.
Zobacz więcej »

Nad "Parowozjadą" w Chabówce

Nad "Parowozjadą" w Chabówce

Coroczna impreza dla miłośników starej kolei organizowana w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, siódma już w kolejności, po trzech latach chudych została "ubogacona" do siedmiu czynnych parowozów - w tym dwóch przybyłych z zagranic.
O tym, jak impreza miała wyglądać w założeniach i jak z poziomu ziemi, miałem wyobrażenie. A ponieważ pojawiła się możliwość, 25 sierpnia polecieliśmy z kol. Leszkiem zobaczyć, jak to wygląda z powietrza.

30 sierpnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Prima Aprilis WRON-ie

Prima Aprilis WRON-ie

Od zdarzenia przewaliło się w tym roku równe 30 lat ...
1 kwietnia 1982 roku wojskowy An-2 z krakowskiej jednostki normalnie wynoszący w przestworza spadochroniarzy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej obrał pomyślnie kurs na Wiedeń leżący wtedy, jak wiadomo, w strefie pozaideologicznej. I chociaż różnego rodzaju ucieczek lotniczych z Polski w stanie wojennym było więcej; ta utkwiła mi w pamięci dzięki wyjątkowo obszernej relacji radia z Zachodu - "Wolnej Europy" i "Głosu Ameryki".

13 sierpnia 2012 r.
Zobacz więcej »

70 rocznica śmierci Stanisława Skarżyńskiego

70 rocznica śmierci Stanisława Skarżyńskiego

Stanisław Skarżyński - w czasie wojny pilot bombowca Vickers Wellington z polskiego 305 Dywizjonu RAF - zginął po przymusowym wodowaniu uszkodzonego w nalocie na Bremę samolotu na Morzu Północnym w 1942 r. W dokładną 70 rocznicę zdarzenia - 26 06 2012 r dowództwo 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, której patronem jest St. Skarżyński, zorganizowało uroczyste obchody. Przybył na nie syn zdobywcy Atlantyku Maciej Skarżyński i inni dostojni goście, wśród których nie brakło delegacji trzech szkół noszących imię Stanisława Skarżyńskiego. Maciej Skarżyński zaprezentował słynny Medal Bleriota, jakim FAI w 1936 r uhonorowało jego ojca. Był to akt nadania tego medalu po raz pierwszy. I jedynego jaki otrzymał Polak.

05 lipca 2012 r.
Zobacz więcej »

II Festyn Lotniczy Ostrów Wielkopolski 2012

II Festyn Lotniczy Ostrów Wielkopolski 2012

Zgodnie z zapowiedzią serwis zdjęć związanych z imprezą - wykonanych przez Kol. Józefa Wójtowicza lub z konieczności przez wyznaczonego zastępcę.
Komentarz ( często domyślny ) do zdjęć mój - moderatora tej strony - co nie jest jak być powinno, ale jest, bo inaczej w ogóle by nie było.
Jak się to komu nie podoba, tego pocieszę, że nie takie rzeczy udawało się nam spieprzyć.

20 czerwca 2012 r.
Zobacz więcej »

Moto Loto 2012 na Żarze

Moto Loto 2012 na Żarze

Cykliczna turystyczno-sportowa motorowo-lotnicza impreza pilotów i sympatyków PLL LOT odbyła się w tym roku w dniach 18 - 20 maja na lotnisku Żar k. Żywca.
Ponieważ wzięło w niej udział kilku kolegów z SLE - w tym oczywiście kapitanowie LOT-u R. Jaworz i J.Wójtowicz - a loty zaplanowano nad atrakcyjnymi krajobrazowo obszarami gór polskich i słowackich, zamieszczamy wybór zdjęć wykonanych przez kol. Leszka Solewskiego.

25 maja 2012 r.
Zobacz więcej »

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

Zdjęcia Prezesa z lotu na szczepienie lisów 10 - 16.05.2012

W tym roku owa "doustna" szczepionka przeciw wściekliźnie ma kształt stożkowatej pomadki o podstawie kwadratowej. Do ust znalezionej takiej nie bierzmy, bo przeznaczona jest ona jednak dla lisów i innych drapieżników.
A Prezes pofotografował podczas misji w rejonie Babiej Góry i Orawy.

17 maja 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. III )

Gdyby nawiązać do legendy brata Cypriana, to jego lot w stronę Tatr był jednak bezsilnikowy. I choć nie w samych Tatrach, to jednak w ich tchnieniu odbył się w 1923 r I Konkurs Ślizgowców ( szybowców ) w Białce Tatrzańskiej, a właściwie na sąsiadującej z nią Czarnej Górze. Najlepszy z szybowców - "Akar" zwyciężył osiągając: najdłuższy lot ( 3 min. 6 sek. ) odległość ( 3 km ) i wysokość ponad start - 20 m.

23 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Pierwsze loty nad Tatrami ( cz. II )

Wróćmy do samolotów. Najczęściej publikowanym zdjęciem z okresu pionierskiego jest wizerunek polskiego Poteza XV nad tatrzańskimi szczytami w publikacjach podpisywanymi przeróżnie - góra w tle jest albo Giewontem, albo Świnicą (błędy oczywiste ) rzadziej jako Łomnica. I to ten szczyt na zdjęciu widnieje, z prawej charakterystyczne Widły, w głębi po lewej obły wierch to byłby Lodowy ( ? ) ale w takim ujęciu całość musiałaby być sfotografowana z powietrza.

17 kwietnia 2012 r.
Zobacz więcej »

Copyright © by Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991

Naszą stronę czytano 537736 razy